Дата: 21 грудня 2021 о 07:50, Оновлено 24 березня 2023 о 11:08

Проблема професійного самовизначення старшокласників та шляхи їх подолання

Створення умов для формування позитивного психологічного мікроклімату в колективі дітей

Профілактика булінгу в учнівському середовищі

Шкільний булінг

Ігри під час війни: як допомогти дитині почуватися в безпеці

Владислава Курінна — практичний психолог, казкотерапевт, співзасновниця проєкту «Підтримай дитину» розповідає про важливість постійних занять з дітьми та дає практичні поради батькам, як зберегти дитинство під час війни.

Сьогодні кожна українська дитина вже знає як звучить повітряна тривога, вміє тонко відчувати мамин страх та навіть знаходити розраду в невеселих іграх у підвалах. Проте все це зовсім не означає, що у вашої доньки чи сина відібрали дитинство. Завдяки іграм та цікавим вправам його ще можна і потрібно зберегти,

Перше, про що варто пам’ятати: хвилювання дитини — це дзеркало батьківських емоцій. Якщо спокійні мама та батько — спокійна й дитина. Тож для початку дорослим потрібно відволіктися від новинної стрічки. Для цього ідеально підійде легка та доступна діяльність: прибирання оселі, читання книжок, творчість тощо.

Відволіклися та почуваєтеся спокійніше? Чудово, отже час пограти з дітьми.

Правильно підібрані ігри розвантажують нервову систему дитини, зменшують напругу, дарують позитивні емоції. Гра — це чарівна паличка, про яку так мріють батьки у моменти, коли нічого вже не допомагає. У віці від трьох до семи років дитина розвивається саме у грі. Через неї вона також засвоює модель суспільних відносин, правила взаємостосунків. У грі діти навчаються бути дорослими — згадайте ігри в доньки-матері, лікарів, пожежників. Окрім цього, саме так найкраще засвоюється і навчальний матеріал.

Чому важливо займатись з дітьми під час війни?

Гра виступає транслятором реальності у прийнятній для дитини формі. Перебування у бомбосховищі можна урізноманітнити грою у первісних людей, які будують халабуди з ковдри та подушок, їдять особливі бутерброди для набуття суперсили та танцюють дикі танці — чудово підійдуть різноманітні руханки та вправи для розслаблення.

У грі дитина висловлює свої переживання та страхи. Коли подібні прояви вкладені в промову улюбленої ляльки чи робота, батьки можуть втішити та запевнити, що все буде добре: «Мамо, ведмедику дуже страшно, він боїться, що я загублюсь і він не зможе мене знайти». «Мила, передай ведмедику, що він тебе ніколи не загубить, бо ти його любиш і оберігаєш. І я з тобою, тому зможу захистити вас обох»

Ігри виконують й розважальну функцію. Сміх та інтерес до життя зменшують психологічну травму, адже дитяча психіка пластична і для засвоєння інформації обирає те, що цікавіше та приємніше.

ТОП 5 ігор, якими можна розважатися щодня

Кожна гра має свою мету: розвиток мислення, уваги, уяви, комунікативних навичок, зняття фізичної напруги тощо. І важливо пропонувати дитині актуальну гру. У телеграм-каналі «Підтримай дитину» ми з колегами щодня публікуємо підбірки ігор будь-якого спрямування.

Деякі з них:

«Чарівна кімната» — рухлива гра, яка допоможе зняти фізичну напругу та розслабити м’язи.

Правила: розкажіть дитині історію про чарівника, в кімнаті якого вона щойно опинилася. Її власника зараз немає вдома. Кімната не звичайна, а зачарована. Кожної миті вона змінює свій зовнішній вигляд. І от кімната перетворилась на пустелю — починаємо із дитиною рухатись, ніби у пустелі, стрибаючи на пекучому піску; тепер ми в акваріумі — починаємо плисти; та ось ми й на скелі — імітуємо підйом угору; далі вигадуємо все нові й нові місця, відповідно до обставин.

«Що змінилось?» — гра, яка сприятиме розвитку уваги та пам’яті.

Правила: викладіть перед дитиною декілька предметів: ляльку, набір геометричних фігурок, різноколірні олівці тощо. Попросіть їх запам’ятати. Далі попросіть дитину відвернутися чи заплющити очі та щось змініть: зачіску ляльки, додайте предмет чи заберіть його, поміняйте їх місцями. Дитина має визначити, що змінилось.

«Що було б, якби…?» — гра, яка сприяє розвитку уяви та креативності.

Правила: дайте волю фантазії дитини: нехай вигадує питання та дає розгорнуті відповіді.
– Що було б, якби собаки вміли літати?
– Що було б, якби море пчихало?
– Що було б, якби до вас завітали слони на сніданок?
– Що було б, якби всі футболки перетворилися на книги?

«Історія 2.0» — гра з елементами казкотерапії, яка розвиває уяву та може мати терапевтичний ефект.

Правила: запропонуйте дитині написати історію про продовження пригод улюбленого казкового героя. Можна окреслити конкретну проблематику. Наприклад, а як би цей герой діяв в ситуації повітряної тривоги чи бомбосховищі? Така гра може допомогти дитині виплеснути свої переживання в історію та віднайти відповіді на питання, які хвилюють.

Руханка, яку можна проводити вранці як зарядку (Авторка – Ольга Бабяк)

У саду, у нашому яблунька цвіла.
Пишні свої гілочки до сонця підняла. (імітуємо рухи)
А на гілках квіточки голівками кивають, (імітуємо рухи)
Щоб вродили яблучка, бджілок виглядають. (імітуємо рухи).

Про проєкт «Підтримай дитину»

Телеграм-канал «Підтримай дитину»  це проєкт з порадами для підтримки дітей і батьків, які зараз переживають війну. Над каналом працює команда з 5 постійних спеціалістів зі всієї України. Це психологи, педагоги різних спеціальностей і батьки. На каналі можна знайти відео з вправами та іграми, аудіоказки та різноманітні матеріали психологічного та ігрового напряму.

Головна мета проєкту це підтримка дітей та батьків під час та після війни. Адже вона закінчиться, а діти, які розбудовуватимуть майбутню Україну, залишаться. І від того, наскільки ми зможемо вберегти їхнє ментальне та фізичне здоров’я, залежить майбутнє. Це те, над чим ми працюємо щодня.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.