Виховна робота в умовах воєнного стану (МОН України)
Виховна робота завжди була невід*ємною складовою освітнього процесу,а зараз в умовах військової агресії проти України,її важливість складно переоцінити.Усе,що відбувається зараз - виклик для школи,для вчителів та учнів.Звісно,постає питання:як саме працювати просто зараз,як розставити акценти?
Найважливіші напрями виховної роботи зараз мають стати:
*психічна та емоційна підтримка учнів;
*навчання правил поведінки в умовах воєнного стану(під час повітряних тривог,поводження з вибухонебнезпечними предметами,перша медична допомога тощо);
*адаптація та підтримка учнів -ПВО;
*розвиток критичного мислення та медіаграмотності;
* національно - патріотичне виховання.
9 ідей для спілкування з учнями.
1.Виховна година з правил поводження з вибухонебезпечними предметами. Розкажіть учням,що хоча українські сапери докладають максимум зусиль для того,аби розмінувати території,але на жаль.знайти та знешкодити 100% зарядів дуже складно.Саме тому потрібно бути вкрай обережними,знати та завжди пам*ятати правила поводження з вибухонебезпечними предметами.Приділіть серйозну увагу теорії та розкажіть,із якими вибухонебезпечними предметами можуть зіштовхнутися діти(так аби уникнути небезпеки,необхідно знати її в обличчя),створіть та роздайте учням корисні пам*ятки з правил поведінки,розмістіть плакати у класі. Аби закріпити знання: *проведіть онлайн -тест; *організуйте тематичний брейн-ринг; *запропонуйте дітям створити інформаційні плакати.
2.Виховна година з правил поведінки під ас повітряних тривог.
Як би не навчалися зрештою діти - оплайн чи офлайн - розуміння того,як поводити себе під час повітряної тривоги,точно стане їм у пригоді.Важливо не просто ознайомити учнів із алгоритмом дій (краще не лише проговорити правила,а й створити тематичні пам*ятки),а й змоделювати конкретні ситуації.Нехай учні покроково розкажуть і покажуть,як діятимуть.Також за можливості варто провести кілька тренувань.
3.Виховна година з правил надання першої домедичної допомоги.
Уміти надавати першу допомогу - завжди корисно,а в умовах воєнного стану це ще й життєво важливо.Розкажіть дітям,що домедична допомога протягом перших чотирьох хвилинт на 30 % збільшує баланс порятунку постраждалого.Поясніть,якою може бути медична допомога,які групи заходів включає.
Тепер можна переходити до правил надання допомоги:дітей можна ознайомити із ними у традиційному лекційному форматі,а можна об*єднати учнів у команди,кожна з яких працюватиме над своєю темою ( наприклад,що робити при кровотечах/переломах/ втраті свідомості тощо),а потім створить пам*ятку,інформаційну брошуру чи плакат та презентує однокласникам.Також можна запросити медпрацівників,які розкажуть та покажуть,як варто діяти,аби в разі необхідності допомогти людині.
4.Виховна година "Україна та її боротьба за незалежність"
Зараз як ніколи важливо розповідати учням історію боротьби нашої країни за незалежність.Розкажіть дітям про те.яким був шлях України до незалежності,назвіть імена державних діячів,які робили все можливе для створення самостійної держави.
У якості самостійної роботи запропонуйте дітям:
* Визначити ключові події,які сформували та зміцнили українську незалежність із 1991 року.Нехай аргументують свою думку.
*Об*єднатися у групи та створити проєкт,покликаний висвітлити біографію державних діячів,які боролися за незалежність нашої країни(наприклад В*ячеслава Чорновола, Михайла Грушевського,Василя Стуса,Левка Лук*яненка тощо).
*Обрати один із державних символів України,дізнатися про нього та його історію все, що можливо,та створити лепбук (це може бути як командна,так і самостійна робота).
5. Виховна година "Ми разом".
Розкажіть дітям,що війна завжди була родючим грунтом для дискримінації,а зараз у групі ризику ВПО,люди,які приїхали з територій,де ведуться активні бойові дії. Можливо,учні-ВПО є й у вашому класі,тож край важливо не допустити дискримінації та цькування.У межах виховної години важливо пояснити дітям:
*що люди переїхали до інших регіонів вимушено,а неизаради відпочинку,і за інших умов вони радо залишилися б удома;
*що люди,які поїхали за кордон,не є зрадниками,у багатьох із них не залишилося нічого на батьківщині,до того ж живеться їм в іншій країні не так легко,як може здаватися нам;
*що поведінка(навіть дуже нечемна) однієї людини не має впливати на ваше сприйняття інших людей;
*що зараз ми маємо об*єднатися та діяти разом,а не шукати приводи для розбрату.
Також важливо пояснити дітям,якими є основні принципи дискримінації,толерантного ставлення до інших людей.розкажіть про дискримінацію,якою вона буває та чому виникає.чому ми маємо їй протидіяти та як ми можемо це робити.
6.Виховна година "Хто нам допомагає"
Проведіть виховнугодину,присвячену країнам,які найбільше допомагають нам у протистоянні із ворогом.Можна наводити статистику з постачання зброї та різноманітного обладнання(медичного,освітнього тощо), можна розповісти про країни,які надають значну фінансову допомогу та прийняли найбільше наших біженців.Допоможіть учням ознайоитися із історією та культурою цих країн(підготуйте присвячену їм презентацію/інфографіку та запропонуйте дітям створити тематичні проєкти).
7. Виховна година " Тримаймося"
Зараз,в умовах війни,наш психологічний стан лишає бажати кращого,але особливо складно дітям.Для того,аби допомогти їм,проведіть виховну годину у форматі тренінгу,під час якого діти виконуватимуть спеціальні вправи для стабілізації емоційного стану та розслаблення.
8. Виховна година "Ми бачимо правду"
Зараз як ніколи важливо розвивати медіаграмотність учнів та вчити їх розрізняти фейки й бачити ворожу пропаганду.Проведіть тематичну виховну годину,під час якої розкажіть дітям про основні наративи пропаганди рф,розберіть кілька фейкових новин і виконайте декілька вправ на розвиток медіаграмонтності.
9.Виховна година "Захисники України"
Присвятіть цю виховну годину героїчним сторінкам російсько-української війни та розкажіть про героїв,які боронять нашу державу просто зараз.Розкажіть про оборону Харкова та Миколаєва,Маріуполя та Сєвєродонецька,про "привидів Києва" та тракторні війська.Звісно,не варто занурювати дітей у страшні подробиці,але вони все одно мають знати,що відбувається,що ЗСУ героїчно боронять Україну та захищають кожного і кожну з нас.